Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přestaňme znásilňovat tržní hospodářství!

28. 07. 2015 14:27:04
Celý svobodný, demokratický svět, žije v iluzi o tržním hospodářství, kterému se hanlivě říká kapitalismus. Svět samozřejmě už dávno není svobodný ani demokratický, ale kapitalismus jsme nikdy ani nezažili.

Tržní hospodářství je ekonomický systém, který je řízen volně a to především nabídkou a poptávkou na trhu bez vnějších zásahů státu. Stát samozřejmě může určovat určité regule, ale neměl by přímo zasahovat do věcí, které by mohli ovlivnit celkové fungování trhu. Vše totiž zařídí poptávka a nabídka.

Dnes je však všechno jinak. Stát reguluje vše. Říká, jak se smí podnikat, kde se smí podnikat, reguluje ceny a chce dále regulovat více (dnes např. pevná cena cigaret, prodejci pro koncové zákazníky nemohou určit svou marži svobodně), rozhoduje, kdo dostane dotaci a kdo ne a dalo by se takto pokračovat dále.

Nejhorší na všem je, že stát je schopen dělat tyto regulace a dotace ne jen z daní svých daňových poplatníků, ale dokonce si na to půjčuje formou státních dluhopisů nebo zahraničních úvěrů.

Občané si však za všechno mohou sami, protože občané si vydobyli tyto dotace a výhody sociálního státu. Zemědělci chtějí dotace, když se jim urodí málo, aby měli z čeho zaplatit ztráty. Zemědělci chtějí peníze, když se urodí moc, cena je na trhu nízko a nikdo to od nich nechce koupit. Zemědělci chtějí peníze i za to, že vlastní půdu. Nejsou to ale jen zemědělci. Jsou to všichni. Banky chtějí peníze, když přijde krize a jejich investice a pohledávky ztratily hodnotu. Matky chtějí peníze, protože neuživí dítě, které si pořídily. Důchodci chtějí peníze, protože si neušetřili. Studenti chtějí studium zdarma, protože jejich rodiče jim nenašetřili.

Navíc všichni si půjčujeme a platíme úroky ať už jako samostatné osoby, tak jako občané zadluženého státu. Kde se ale berou peníze? Jsou opravdu kryty nějakou hodnotou? Jak je možné, že v rozvinutém světě banky půjčují peníze, které vlastně ani nemají? Jak je možné, že všichni máme dluh a zároveň nám někdo dluží?

Dnes navíc hrozí, že tento uměle udržovaný systém, který stojí na velké nespravedlnosti, se zboří jako domeček z karet. Dluhy se totiž už nemusí platit a Řecko je toho důkazem. Problém je, že peníze díky tomu ztratí smysl úplně, protože populistické strany, které postupně nabírají na popularitě, budou vědět, že je jedno kolik naslibují, protože na vše si budou moci půjčit, zařídit všem iluzi blahobytu, získat tak pro sebe politický kredit a nakonec to nebudou muset ani zaplatit.

Peníze tak ztrácejí i tu poslední iluzi hodnoty, kterou měli. Peníze mají totiž pouze takovou hodnotu, jakou jim přikládáme. Jejich hodnota je tedy závislá na naši důvěře. Jakou však budeme mít důvěru, když se nesplácejí dluhy a hodnoty se budují z imaginárních peněz, které nejsou ničím kryty?

Z tohoto šílenství je jen jediná cesta. Musíme přestat žádat pevné nároky na pomoc, když jí potřebujeme. Protože pomáhání je sice křesťanská povinnost, ale je to „povinnost“ v uvozovkách. Nikdo nás nemůže nutit k solidaritě. Pokud si to my všichni uvědomíme, tak zjistíme, že nepotřebuje mít ani tak vysoké daně. Zbyde nám více v kapse a najednou bude na nás, jak se penězi naložíme. Pokud bude potřebovat někdo pomoc, tak to bude na jeho blízkých, případně na občanských organizacích, které budou žít ze svých soukromých zdrojů. Dotace nebudou potřeba, po čem nebude poptávka, tak se nebude prodávat a věřte, že trh se zreguluje sám velmi dobře, protože za přemrštěné ceny, toho prodejci tolik neprodají a za příliš nízké ceny nebudou schopni pokrýt poptávku z důvodu nedostatku. I dříve, když byl špatný rok a bylo málo úrody, tak to lidé přežili, ale dnes je technologie dále a umíme to minimalizovat, nepotřebujeme k tomu umělé dotační nástroje.

Musíme si zároveň uvědomit, že růst nemůže být trvalý a není ani potřebný. Nepotřebujeme se mít pořád lépe. Navíc dnešní růst ekonomiky, o kterém se mluví, je také pouhou iluzí, která neodráží skutečnost, jestli se skutečně občané daného státu mají lépe. My dnes potřebujeme růst, abychom měli na splátky našich dluhů a jejich úroků. Vtipné na celé záležitosti je to, že si půjčujeme i na ten růst. Tím nám roste dluh a dostáváme se pomalu do začarovaného kruhu, o kterém by nyní mohlo hovořit Řecko.

Jediné východisko z tohoto nemocného systému je z něj odejít. Všichni, státy i občané si musí přestat půjčovat, tisknout neexistující peníze a požadovat solidaritu formou sociálního státu a ve výsledku tedy snížit odvody do státní kasy. Musíme ale udělat ještě jednu poslední nespravedlnost. Smazat všechny dluhy.

Stačí, aby stát byl minimální a zajistil pouze věci nezbytně nutné. Co je nezbytně nutné je však už na diskuzi a nemělo by to příliš překročit rámec základní bezpečnosti občanů.

Tento systém je dokonalý, avšak pro jeho fungování jsou důležité nějaké věci. Nezačít se vracet postupně ke starým mravům, být zodpovědný, být všímavý ke svému okolí a být solidární bez nějakého vynucování.

Autor: Michal Ožuch | úterý 28.7.2015 14:27 | karma článku: 38.99 | přečteno: 4188x

Další články blogera

Michal Ožuch

Láďa Hruška se vrací. Pokřtil kuchařku, která opět trhá rekordy!

Staronová tvář televize Prima Láďa Hruška vydal novou kuchařku, se kterou opět slaví obrovský úspěch a v prodejnosti jej nepředčí ani Bible.

4.9.2015 v 13:03 | Karma článku: 12.59 | Přečteno: 940 | Diskuse

Michal Ožuch

Českou republiku zaplavily zrůdy!

Spousta „lidí“ by si jistě přála, aby můj nadpis byl směřován imigrantům, avšak jim směřován není a tito lidé mohou klidně přestat číst dál.

3.9.2015 v 9:28 | Karma článku: 18.07 | Přečteno: 2050 | Diskuse

Michal Ožuch

Kauza Lukáš Nečesaný – kadeřnice velice zvláštně mění výpověď!

Před soudem opět stojí Lukáš Nečesaný (23), který byl odsouzen za pokus o vraždu ke třinácti letům, z čehož si odseděl dva a půl roku ve vězení a následně byl propuštěn díky stížnosti na porušení zákona,

2.9.2015 v 12:45 | Karma článku: 27.95 | Přečteno: 2353 | Diskuse

Michal Ožuch

Rom nesmí být odmítnut, protože je Rom!

Komentátoři, novináři blogeři a spousta dalších má radost. Máme opět o čem psát. Navíc, se jedná o velmi vděčné téma, která přinese tolik očekávanou pozornost.

15.8.2015 v 16:04 | Karma článku: 35.06 | Přečteno: 2104 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Alena Kulhavá

Mezi kterými dvěmi politickými stranami váhám ve volbách do parlamentu v roce 2017?

Nenajdeme ideální stranu, každé se dá něco více či méně zásadního vytknout. A strany, které ještě nemají zkušenosti, ty nelze posuzovat. Přesto má velký význam do voleb jít a volit každý podle nejlepšího vědomí. Zejména dnes.

23.7.2017 v 20:25 | Karma článku: 8.73 | Přečteno: 448 |

Sylva Heidlerová

Když jsou rodiče rukojmími svých dětí. Interaktivní blog.

Byli jednou jedni manželé, kteří založili hospodu. Co hospodu - penzion i usedlost. Dřeli do úmoru od nevidím do nevidím, posluhovali zákazníkům i dobytku. A vychovávali tři syny. Nezvonil zvonec, nebyl pohádky konec.

23.7.2017 v 18:50 | Karma článku: 23.14 | Přečteno: 629 | Diskuse

Tomáš Gayer

Vlevo Putin, vpravo Donald

Jaký by to byl život bez přátel? Pochopitelně myslím ty "opravdové", kteří ví nejlíp, co právě potřebujeme, jak máme žít a co nedělat. A ti udělají opravdu všechno pro to, abychom byli šťastní. Za každou cenu....!

23.7.2017 v 14:22 | Karma článku: 20.93 | Přečteno: 432 | Diskuse

Pavel Vávra

Paralela s úpadkem starého Říma??

Národu místo odměrek obilí rozdělujeme štědré sociální dávky a jsme v situaci že za to už ani není vděčný. Je ukřivděný že je to málo.Namísto amfiteátru plného brutality nabízíme televizi. Brutalita sice až domů, ovšem až po 22h.

23.7.2017 v 12:08 | Karma článku: 35.21 | Přečteno: 1110 | Diskuse

Jiří Turner

Ortodoxní muslimové jako Svědci Jehovovi

U nás prý žije 22 tisíc muslimů, při sčítání obyvatel se však k islámu hlásilo jen 3400 jedinců. Představa o nich bývá dost vzdálena realitě. Nechodí do mešity, často pijí alkohol, mají rádi psy a někteří propadli vepřové pečeni.

23.7.2017 v 9:37 | Karma článku: 8.92 | Přečteno: 840 | Diskuse
Počet článků 69 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2093
Píšu o všem o čem si myslím, že by se psát mělo. Jsem člověk s názorem a nebojím se ho prezentovat dál.

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.