Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Romská herečka neplatila nájem! Je to pravda, tak proč to nenapsat?

13. 04. 2015 12:44:22
Ve středu 1. dubna vydal MFD na titulní straně článek, ve kterém informuje o skutečnosti, že nedávno oceněná romská herečka Klaudie Dudová neplatí za nájemné a navíc nekomunikuje.

Po otisknutí tohoto článku se strhla nebývalá vlna kritiky, do které se svorně pustili konkurenční vydavatelské domy skrze svá média. Velice tvrdě, se především do Jardy Plesla, který je šéfredaktorem MFD, se pustil Erik Tabery ve svém článku v Respektu s názvem: „Veřejná poprava jedné herečky.“ Článek zde označuje za xenofobní a vidí v něm pouze hon za vyšší prodejností plátku, kterému dlouhodobě klesají čísla počtu prodaných výtisků.

Ve stejném duchu je i článek komentátora Hospodářských novin Davida Klimeše. Mimo jiné upozorňuje na to, že článek neměl vůbec vyjít, jelikož chybělo vyjádření romské herečky, přestože se jí redakce snažila kontaktovat. Rovněž se pozastavuje nad tím, že zmiňování etnické příslušnosti není tabu.

Sama Dudová skrze Facebookovou stránku Cesta ven vydala prohlášení, ve kterém sděluje, že byt byl psaný na ní (ona podepisovala smlouvu), ale bydleli tam rodiče. Nepopírá, že jí majitel kontaktoval a jakmile se o dluhu dozvěděla, kontaktovala rodiče a ti jí přislíbili, že dluh uhradí. Tak se ale nestalo. Dudova sama přiznává, že následně nevěděla jak už mluvit s majitelem, z čehož se dá usoudit, tedy jak zmiňoval i majitel sám, že Dudová přestala komunikovat a problém neřešila. Pak se nakonec majiteli ozvala, zřejmě po kontaktu tvůrců Cesty ven, kteří jí vzkaz předali, nabídla majiteli, že tři měsíce nezaplacený nájem uhradí ve třech splátkách. To majitel odmítl a trval na zaplacení najednou, načež kontaktoval média.

Nalijme si čistého vína. Jaroslav Plesl je šéfredaktor MF Dnes a jako takový mimo jiné zodpovídá za prodejní výsledky. Aby deník mohl vycházet, tak musí svým majitelům přinášet zisk, protože proč by jinak měl někdo ze svého dotovat prodělečný projekt. Jelikož je zřejmě Plesl schopným šéfredaktorem, tak ví, že o prodejnosti daného čísla často rozhoduje titulní strana. Titulní strana musí náhodného návštěvníka trafiky natolik upoutat, aby si jej koupil, třebaže normálně tyhle noviny nečte. Jaký je výsledek? Výborný! Nejenže si ten den určitě více lidí koupilo noviny, ale navíc jim to krásně zpropagovala konkurenční média. Navíc zadarmo! Přijde mi to trochu jako závist. Jeden článek s trochu bulvárnějším nadpisem přece nebulvarizuje celé noviny. Taky je si potřeba říci, že noviny se musí přizpůsobovat úrovni svých čtenářů a čtenáři dnes kromě seriózních politicko-ekonomických témat chtějí číst i o tématech ze všedního života. Pokud to zvedne prodejnost, tak je to přece dobře. Deník pak může mít větší rozpočet, aby měl na financování finančně náročnějších kauz, na kterých se dělá dlouhodobě.

Všechny kritiky zmiňovaného článku se ale především zmiňují o rasistickém podtextu, xenofobii a hledají paralely v minulosti, kdy byli pronásledování židé. Tyto paralely a jakékoliv úvahy o rasismu jsou úplně mimo. Pravdou je, že herečka tím, že podepsala nájemní smlouvu, se zavázala, že bude platit nájem řádně a v čas. Tak však nečinila. To, že v bytě bydlel někdo jiný, je druhořadé. Herečka se taky podivuje, proč majitel bytu odmítl dluh, který nikdo neřešil, nechat romskou herečku zaplatit ve třech splátkách. To není jeho povinnost a nemyslím si, že by v tom měl být hledán rasismus. Zákon 89/2012 § 2291 odst. 2) hovoří naprosto jasně. Pokud nájemce nezaplatí nájem, nebo náklady spojené s užíváním bytu za dobu tří měsíců, tak se jedná o hrubé porušení povinností nájemce a dle odst 1) stejného paragrafu má pronajímatel právo vypovědět nájem bez výpovědní lhůty a nájemce je povinen odevzdat byt bez zbytečných průtahů. Majitel bytu se tedy na rozdíl od romské herečky snažil řešit problém konstruktivně a pokoušel se domluvit lidsky. Místo toho je teď obviňován z rasismu a romská herečka ukazuje, že i romská „elita“ místo toho, aby hledala chyby na sobě, je hledá pouze v majoritní společnosti a svá pochybení hází na jiné a dělají ze sebe chudáčky, které nikdo nemá rád.

Bylo by fajn, kdyby organizace, jako je třeba Romea, místo toho aby celé dny pouze nadávali na majoritní společnost a poukazovali na chyby, kterých se samozřejmě i my dopouštíme, tak upozorňovali na pochybení „svých“ lidí a snažili se hledat nápravu. Zatím tady vidíme pouze to, že i úspěšní romové nejsou schopni žít ve slušné společnosti a integrovat se. Navíc tito lidé by si měli uvědomit, že by ostatním romům měli jít příkladem a nechovat se jako negramotní neandrtálci.

Článek MFD prostě odrážel realitu a nespatřuji v něm cokoliv škodlivého. Romové chyťte se za nos a konečně začněte něco dělat! Zatím si jen ztěžujete, vysáváte slušnou společnost a ještě nás nazýváte rasisty.

Autor: Michal Ožuch | pondělí 13.4.2015 12:44 | karma článku: 41.62 | přečteno: 2589x

Další články blogera

Michal Ožuch

Láďa Hruška se vrací. Pokřtil kuchařku, která opět trhá rekordy!

Staronová tvář televize Prima Láďa Hruška vydal novou kuchařku, se kterou opět slaví obrovský úspěch a v prodejnosti jej nepředčí ani Bible.

4.9.2015 v 13:03 | Karma článku: 12.59 | Přečteno: 942 | Diskuse

Michal Ožuch

Českou republiku zaplavily zrůdy!

Spousta „lidí“ by si jistě přála, aby můj nadpis byl směřován imigrantům, avšak jim směřován není a tito lidé mohou klidně přestat číst dál.

3.9.2015 v 9:28 | Karma článku: 18.07 | Přečteno: 2056 | Diskuse

Michal Ožuch

Kauza Lukáš Nečesaný – kadeřnice velice zvláštně mění výpověď!

Před soudem opět stojí Lukáš Nečesaný (23), který byl odsouzen za pokus o vraždu ke třinácti letům, z čehož si odseděl dva a půl roku ve vězení a následně byl propuštěn díky stížnosti na porušení zákona,

2.9.2015 v 12:45 | Karma článku: 28.27 | Přečteno: 2447 | Diskuse

Michal Ožuch

Rom nesmí být odmítnut, protože je Rom!

Komentátoři, novináři blogeři a spousta dalších má radost. Máme opět o čem psát. Navíc, se jedná o velmi vděčné téma, která přinese tolik očekávanou pozornost.

15.8.2015 v 16:04 | Karma článku: 35.06 | Přečteno: 2106 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Peter Szendy

7 pilířů pseudohumanismu - část první

Ano..7 pilířů pseudohumanismu – takto se měl článek jmenovat a o nich měl článek pojednávat...(ještě mám zadat alespoň 6 znaků, abych splnil podmínky perexu, ale méně, než kolik jich má následující věta, no to je skvělé)

22.9.2017 v 19:20 | Karma článku: 17.58 | Přečteno: 332 |

Jan Ziegler

Odboráři lidem škodí a moc

Řekl bych dokonce, že ještě víc než alkohol a cigarety. Oni sice tvrdí, že hájí zájmy zaměstnanců, ale svými skutky dělají opak. Jestliže brání snižovaní odvodů za pracovníky, brání i zvyšování platů.

22.9.2017 v 19:16 | Karma článku: 13.44 | Přečteno: 277 | Diskuse

Jiří Turner

Teroristi v Čechách nekřičí: „Allahu akbar!“ Řvou: „Uber!“

Tak už je to i u nás! Jedni vyhrožují blokádou Prahy a likvidací konkurence a druzí chtěli vyhodit do vzduchu vojenský vlak. Ti první našli inspiraci v 90. letech u mafiánů od Thorgesu a ti druzí se asi zhlídli v Bakuninovi.

22.9.2017 v 19:06 | Karma článku: 9.75 | Přečteno: 253 | Diskuse

Karel Trčálek

Jak to, že soud osvobodil anarchisty obžalované z útoku na vlak?

Anarchisté byli ovšem obžalováni toliko z přípravy útoku, ne útoku samotného. Ale taková manipulace s fakty už k práci našeho blogera používajícího falešnou identitu (stejně jako policejní a jiní agenti), už tak nějak patří

22.9.2017 v 18:21 | Karma článku: 7.98 | Přečteno: 368 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Kdopak by si nepamatoval jádrové mýdlo s jelenem?

Schichtovo jádrové mýdlo s jelenem, ale i prací prostředky Namo či Merkur, mýdlo Soté mink, vody po holení jako Pitralon a Olimon. Výrobky, které nás provázely desítky let za Československa, ožívají! Schicht vstal z mrtvých!

22.9.2017 v 15:25 | Karma článku: 13.16 | Přečteno: 262 | Diskuse
Počet článků 69 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2097
Píšu o všem o čem si myslím, že by se psát mělo. Jsem člověk s názorem a nebojím se ho prezentovat dál.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.